Дата: 4 октомври 1954 г.– изтеглен от 17 октомври 1954 г.
Турнир: „А“ републиканска футболна група 1954 (24-ти кръг)

10. Иван Колев (ЦДНА)

• 59мин

Михаил Венков (Завод 12)

5. Атанас Цанов (ЦДНА)

Мачът от първия кръг между двата отбора завърши със съкрушителен резултат за заводските футболисти. Тогава ЦДНА победи с 5:0, като използува объркването на своя съперник през второто полувреме. Но многозначително бе обстоятелството, че футболистите от Завод 12 удържаха първото полувреме с 0:0 и бяха един амбициозен и опасен противник.

Този път заводските футболисти издържаха до края. Тяхната игра бе характерна с изключителна бойкост, устремност, бързина. В отбраната те имаха винаги най-малко седем души, които с рядко усърдие и настойчивост се бореха да отнемат топката. С дълги остри подавания топката биваше отправяна напред и това често объркваше защитниците на ЦДНА. Армейците действително превъзхождаха технически, но качеството на играта им бе силно понижено от тяхната мудност, от честите увлечения в солова игра и от станалото обикновено напоследък неумение да завършат резултатно нападенията. С всеки мач се засилва стремежът на състезателите. от ЦДНА към технически ефекти в ущърб на целенасочената игра (Колев, Янев, Г. Стоянов). П.Панайотов продължава със своите непростими пропуски пред вратата. В този мач Д. Миланов игра под своите възможности, можеби понеже бе пазен зорко от К. Панагонов.

Мачът изобилствуваше с остри моменти (достатъчно е да се посочи, че топката четири пъти се отби от гредите на вратите). Головете бяха отбелязани от Колев (ЦДНА) в 7-та минута и от Венков (Завод 12) в 59-та минута. През второто полувреме Цанов (ЦДНА) не можа да реализпра 11-метров удар; вратарят на заводци Борисов с хубав плонж отби топката, и тук Цанов, след като я пое отново, прояви необяснимо двоумение и нерешителност да повтори удара.