Александър Станков

Александър Станков

Александър Станков
Александър Борисов Станков

Полузащитник

Националност

BUL България

Дата на раждане

3 септември 1964 г. /на 55 години/
Хасково

Кариера

Юноша на ЦСКА, играе като полузащитник, не успява да дебютира за ЦСКА и преминава в отбора на Тетевен през 1983. Играе още и за отборите на Миньор Бухово и Банкя.

През 1998 започва кариерата си като треньор във Хасково, където е назначен за помощник треньор. През 1999 поема кипърския Алки Ларнака, а от 7 март 2000 е помощник-треньор в ЦСКА на Спас Джевизов. След освобождаването на Спас Джевизов води ЦСКА от 23 април до 24 юни 2000. След това е помощник треньор на Енрико Катуци от 24 юни до 20 декември 2000, като е старши треньор след освобождаването на Катуци от 20 декември 2000 до 3 март 2001. След това след завръщането на Катуци начело е помощник-треньор от 3 март до 1 юни 2001. След това за кратко води Черно море. През октомври 2003 е отново помощник треньор в ЦСКА, а от 15 октомври 2003 след освобождаването на Стойчо Младенов през октомври е назначен като постоянен треньор, като остава при армейците до февруари 2004. През 2005 е треньор на дубъла на руския Криля советов. В края на 2006 е назначен за треньор на младежкия национален отбор по футбол, където остава до 2008. От 9 юни 2008 до 5 март 2009 е помощник треньор на Димитър Пенев в ЦСКА. През 2010 отива да работи в Китай като води Далиен Аербин, като с него печели промоция в най-горната китайска дивизия. През сезон 2013/14 води Локомотив Пловдив, а през есента на 2014 за кратко води отново Черно море. От ноември 2014 до ноември 2015 е треньор на китайския Хунан Билоу, а от май 2017 е в Мейджоу Хака Китай.

Син е на легендата на ЦСКА Борис Станков.